آندایزینگ چیست؟

آندایزینگ چیست؟

آندایزینگ (Anodizing)  یک روش پوشش‌دهی الکتروشیمیایی است. در آندایزینگ فلز زیرلایه با استفاده از جریان الکتریسیته و اعمال اختلاف پتانسیل در یک محلول الکترولیت، توسط اکسید خودش پوشش داده می­‌شود. در واقع در فرایند آندایز، الکترود آند (قطب مثبت)، قطعه مورد نظر برای پوشش­ دهی و الکترود کاتد (قطب منفی)، یک فلز کمکی برای برقراری ارتباط الکتریکی است. با ایجاد قطب مثبت و منفی در دو سر الکترودها و اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی، یون­‌های اکسیژن از محلول الکترولیت روی سطح آند آمده و یک لایه اکسیدی از آند روی سطح خودش تشکیل می‌­دهند.

این فرآیند، بسته به ماهیت الکترولیت مورد استفاده، منجر به تشکیل دو نوع لایه‌ی اکسیدی سدی و متخلخل روی سطح فلزات می‌شود. به طور کلی، آندایز یک فرآیند الکتروشیمیایی (Electrochemical process) است که برای افزایش ضخامت لایه‌ی اکسیدی که به صورت طبیعی روی سطح فلزات تشکیل می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص و کاربرد های پوشش آندایز

فرایند آندایز سبب ایجاد پوششی شده که از فلز زیر لایه در مقابل عوامل مخربی همچون خوردگی و سایش محافظت خواهد کرد. به علاوه، از پوشش­ دهی آندایز برای زیباسازی و ایجاد رنگ­‌های مختلف روی قطعه‌­ها استفاده می­‌شود. پوشش آندایز حاصل، مانند رنگ نیست که به راحتی از سطح جدا شود بلکه در سطح نفوذ کرده و پیوند برقرار می­‌کند، در نتیجه کنده و پوسته پوسته نخواهد شد. در استفاده از روش پوشش ­دهی آندایز، از محلول­های الکترولیت متفاوتی می­‌توان استفاده کرد. محلول­‌های الکترولیت آندایز می­‌توانند فسفاته، بوراته و غیره باشند. همچنین، این محلول‌­ها می­‌توانند خاصیت اسیدی یا بازی داشته باشند.

یکی از عوامل موثر در فرایند آندایز، دمای کاری محلول الکترولیت است که این پارامتر برای فلزات مختلف، متفاوت است. فلزات غیر مغناطیسی مانند تیتانیوم، منیزیم، روی، زیرکونیوم، فولاد می‌­توانند از طریق فرایند آندایز پوشش ­دهی شوند.

فرایند آندایز می‌­تواند در پوشش­ دهی تجهیزات مورد استفاده در صنایع مختلفی از جمله هوافضا، دریایی، پزشکی و خودرو که در معرض آسیب پذیری، خوردگی، سایش، خراش هستند، مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه سبب افزایش طول عمر، دوام و بازدهی بیشتر قطعه کاری خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید